• ۰۲۱۷۴۵۰۱۷۷۷
  • ۰۹۱۰۲۰۱۸۳۲۳
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

سبک یونانی

با معماری یونان باستان آشنا شوید

معماری، هنر طراحی و خلق ساختمان ها می باشد. معماری یونان باستان یکی از انواع پرنفوذ و خاص طراحی است. یونان باستان دارای سبک منحصر بفردی از معماری است که امروزه در ساختمان های دولتی و آثار مهم سراسر جهان کپی می شود. معماری یونانی دارای ستون های بلند، جزئیات پیچیده، تقارن، هماهنگی و تعادل شناخته شده است. نمونه های اصلی معماری یونانی که امروز زنده هستند، معابد بزرگی می باشند که برای خدایانشان ساخته شده اند.

معماری یونان، پایه های معماری و تمدن غرب را تشکیل میدهد که معابد یکی از مهم ترین ابنیه های این سبک بشمار می آیند.

در تفکر اومانیستی یونان (انسانگرایی)، آنچه اهمیت دارد انسان است، انسان محور مقیاس همه چیز است، طبیعت و زیبایی هایش نیز در تمدن یونان جایگاه خاصی دارد.

عوامل طبیعی و وجود طبیعت خاص یونان در شکل گیری آثار معماری و سایر هنرها نقش اساسی و تعیین کننده ای را ایفا میکند.

ویژگی های معماری یونان باستان

یونانیان اکثر معابد و ساختمان های دولتی را در سه سبک دوریک، آیونیک و کرنتین ساخته اند. این سبک ها در نوع ستون هایی که استفاده می کردند، منعکس شده است.

دوریک Doric: ستون های دوریک، ساده ترین و قطورترین ستون ها بودند، هیچ گونه تزئینی نداشتند و تنها یک سرستون ساده در بالا داشتند. ستون های دوریک مخروطی شکل بودند و در قسمت پایین عریض تر از قسمت بالا بودند.

آیونیک Ionic: ستون های آیونیک نسبت به دوریک، باریک تر بوده و پایه ای در پایین داشتند. سرستون در بالا با طرح پیچک مانندی در دو طرف تزئین شده بود.

کرنتین Corinthian: کرنتین در مقایسه با دو سبک دیگر، از تزئینات بیشتری برخوردار بود. سرستون با پیچک ها، برگ های گیاه آکانتوس مزین شده بودند. کرنتین بسیار مورد محبوبیت واقع شد و به شدت توسط رومیان کپی برداری شد.

سبک یونانی روف گاردن | با گاردن

عناصر معماری یونان باستان

Column ستون: ستون، برجسته ترین عنصر معماری یونان باستان می باشد. ستون ها، نگهدارنده پشت بام بوده و احساس نظم، قدرت و تعادل را نیز به ساختمان ها می دادند.

Capital سرستون: سرستون، طراحی بالای ستون بود. برخی از آنها ساده بوده (مانند دوریک) و برخی از آنها مزین و فانتزی بودند (مانند کرنتین).

Frieze حاشیه زینتی: حاشیه های تزئینی در بالای ستون ها به کار گرفته می شدند که دارای نقش های برجسته بودند. نقش ها اغلب روایت گر یک داستان یا واقعه مهم بودند.

Pediment :Pediment، مثلث مانندی بود که در هر سوی ساختمان بین حاشیه های زینتی و پشت بام قرار داشت. همچنین، شامل مجسمه ها و نقوش زینتی بود.

سبک یونانی روف گاردن | با گاردن

Cella: اتاق داخلی معبد، cellaیا naos نامیده می شد.

Propylaea: یک دروازه فرعی. معروف ترین آنها، در ورودی آکروپلیس در یونان می باشد.

جنگل ها 25.4 درصد از کل منطقه یونان را تشکیل می دهند و این امر چهارمین کشور بزرگ اروپا در زمینه منابع جنگلی است. اکثر جنگل های یونان طبیعی و فنی نیستند. آنها به عنوان مدیترانه ای شناخته می شوند. این جنگل ها اکوسیستم هایی هستند که وفق داده شده اند به خشکی و دارای تابستان های گرم و زمستان های سرد هستند. درختان بلوط در مدیترانه ای و منطقه Circum مدیترانه توسعه یافته اند، در حالیکه میوه بلوط در دشت تسالالی که خاک حاصلخیزتر است رشد می کند. همچنین انواع درختانی که در سراسر اروپا گسترش یافته اند، مانند کاج (Pinus silvestris)، صنوبر (Picea abies) و راش (Fagus sylvatica) در اینجا یافت میشود.

چرا معماری سانتورینی ( بخشی از جزایر یونان) در بام؟!

امروزه که انسانها دائما در حال دریافت و مبادله اطلاعات از طریق فضای مجازی هستند مجال ارتباط با دنیای پیرامون خود یا همان دنیای واقعی را ندارند. لذا اهمیت ارتباط انسان امروزی با طبیعت و دنیای پیرامون ضروری است.حال یا انسان امروزی باید به گونه ای طبیعت وصل شود یا المان هایی از آرامش و طبیعت را در مکانهایی قابل دسترسی ایجاد کند. مکانهای شناخته شده ای در سرتاسر دنیا وجود دارند که یادآور و سمبل این آرامش و ارتباط میباشند. جزایر جنوب شرقی یونان نیز یکی از همین اماکن میباشد. بطور مثال یکی از دلایلی که جزیره سانتورینی امروزه به عنوان یکی از قطبهای گردشگری شناخته شده است، همین طراحی ساده و عاری از رنگهای متفاوت با محوریت رنگ سفید مایل به شیری وآبی، استفاده از خطوط منحنی و نرم و معماری صخره ای (خانه هایی بر فراز هم) می باشد. این نوع طراحی در بام منازل نه تنها امکان بهره گیری از فضایی بسیار آرام بخش و دلنشین را برای شهر نشینان بمنظور استراحت و دورهمی های دوستانه فراهم می آورد، بلکه به واسطه رنگ روشن انرژی نور خورشید را منعکس نموده و در نتیجه اتلاف انرژی کمتری جهت خنک کردن ساختمان صرف خواهد شد .

سبک یونانی روف گاردن | با گاردن


تمامی حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به تیم باگاردن می باشد.